Displeje pro extrémní použití

Finská firma Beneq, respektive její divize Lumineq, vyrábí segmentové i univerzální maticové elektroluminiscenční displeje (TFEL), které se od běžně používaných zobrazovačů LCD i OLED v mnohém zásadně liší.

Ploché displeje jsou typicky tvořeny dvěma deskami skla, mezi nimiž jsou napařeny elektrody a luminiscenční vrstva na bázi fosforu. Displej je v klidu naprosto čirý a průhledný, aktivní segmenty svítí sytě žlutou barvou a jsou dobře viditelné i na slunečním světle. Tato technologie se hodí zejména tam, kde je třeba získat průhledové displeje, případně po podložení displeje černou matnou vrstvou displeje s výborně kontrastní a ostrou kresbou. Zcela výjimečný je pozorovací úhel, výrobce uvádí neuvěřitelných 179°, a mohu potvrdit z vlastní zkušenosti, že moc nepřehání.

TFEL nevyužívá plynné ani kapalné fáze látek, od toho se odvíjí dovolený rozsah provozních teplot od -60 do +105°C bez změny průhlednosti, svitu nebo rychlosti odezvy (<1 ms). Spodní mez teploty je omezená funkčností elektroniky řadiče, nikoli displejem samotným, ten zvládá bez problémů i méně než -100°C. V nárazech nebo vibracích snese displej přetížení až 200 g a má vynikající životnost, doba provozu pro pokles svítivosti o 15% je 100000 hodin a střední doba mezi poruchami 250000 hodin. Tvrdé sklo se snadno čistí a je odolné vůči vlhkosti a chemicky agresivnímu prostředí. Kvůli těmto vlastnostem se TFEL displeje uplatňují ve vojenské technice, leteckých a námořních přístrojích, v lékařské technice, důlních aplikacích i náročných průmyslových provozech, například na těžebních plošinách, v hutích a chemické výrobě.

segment

Ve srovnání s ostatními technologiemi TFEL vyniká vysokou životností a vzhledem k ní relativně nízkou cenou, i když v absolutních číslech je mnohem dražší, než ostatní.  Oproti LCD má ale větší spotřebu energie, podstatně horší odstupňování odstínů a co se barev týče, dá se víceméně říci, že je neposkytuje. Existují sice i displeje s možností zobrazení červené a zelené barvy, ale jejich podání proti základní žluté silně zaostává.

maticový1

V sortimentu výrobce jsou kromě menších grafických displejů s rozlišením do 640×480 bodů především účelově vyráběné segmentové displeje, přičemž nepatrné rozměry segmentů dovolují vytvořit třeba i ostré průhledové displeje do okulárů dalekohledů, mikroskopů nebo zaměřovačů. Na českém trhu má pro výrobky značky Lumineq oficiální zastoupení brněnská firma Amtek.