Odizolovávací kleště

Konce vodičů se odizolovávají různě, třeba nožem proti palci, opatrným zářezem štípacími kleštěmi, nebo speciálními odizolovávacími kleštěmi. Myslím, že kdo je vyzkoušel, už se k jinému způsobu práce vracet nechce.

Odizolovávání konců drátů si do sytosti užije hlavně ten, kdo používá pro zkoušení nových zapojení kontaktní pole. I pokud máte doma kvalitní a ne zrovna levné automatické odizolovávací kleště, narazíte na problém. Kleště jsou totiž většinou navrženy pro silnější vodiče používané v elektroinstalacích a tenké telefonní dráty (nebo dráty z UTP kabelu počítačových sítí) používané právě do kontaktních polí zkrátka „nevezmou“, ať už jde o třeba o rozšířené starší české kleště TONA nebo v současnosti prodávané Proskit 608-369A.

IMGP0321b

Automatické kleště TONA

Na veletrhu v Lipsku jsem narazil na malé odizolovávací kleště a protože nebyly drahé, a zdálo se mi, že by mohly dobře pracovat i s tenkými vodiči, koupil jsem je. Bral jsem je spíš jako suvenýr, jak se ale doma ukázalo, suvenýr nečekaně kvalitní a užitečný. S kleštěmi stejné konstrukce jsem se zatím na našem trhu nesetkal.

IMGP0330b

Malé kleště 26 – 14 AWG z Německa

Kleště jsou pravděpodobně čínské výroby, jediné označení na nich je rozsah vodičů od 26 do 14 AWG (průměr od 0,4 do 1,6 mm). Z jedné strany mají boční štípací čelisti ohnuté a zabroušené tak, že jsou schopny zkrátit zapájené vývody do roviny těsně u desky i libovolně štípat volné vodiče. Z druhé strany je automatický odizolovávací mechanizmus. Vodič se vkládá zvenčí dovnitř. Vnější přídržné čelisti se zoubkem podrží ozolaci, štípací ji naříznou a stáhnou bez narušení vodiče. Na rozdíl od větších automatických kleští (např. Tona) tyto dobře pracují i s vodiči od 0,25 mm průměru (bez izolace) a výborně se hodí právě k práci s dráty používanými do kontaktních polí.

IMGP0336b

Zahnuté štípací čelisti

IMGP0342b

Odizolovávací mechanizmus

Kvalita použitého materiálu i přesnost mě příjemně překvapila, doporučil bych jediné drobné vylepšení doplněním stupnice s vrypy po 1 mm, aby se snadněji držela konstantní délka odizolovaného konce, to se však dá snadno dodělat. Kluzné plochy mechanizmu se musí občas jemně namazat vazelínou, zejména než se „zaběhnou“. Pokud byste měli cestu do Německa nebo se tento výrobek začal dovážet i k nám, má smysl zauvažovat o koupi, zkušenosti z používání podstatně předčí první dojem.

IMGP0350b

Malé a lehké, skoro se vejdou do dlaně.

IMGP0361b

Při stahování šípací čelisti nepoškozují vodič