Spojování tužkových článků

K nouzovému nabíjení tužkových nebo mikrotužkových NiMH článků se hodí následující dva triky:

1/ Spojit v nouzi bez speciálního pouzdra několik jednotlivých článků k nabíjení je úkol, který si nezadá se zkrocením pytle blech. Přepásání gumičkou nebo přivazování přívodních vodičů provázkem nevydrží. Máme-li několik magnetů, nejlépe silnějších neodymových, je vyhráno. Magnety lze spojit jak přímo články mezi sebou, tak připevnit přívody. Pochopitelně, toto spojení se hodí jen pro menší nabíjecí proudy přibližně do 400 mA.

nab92/ Potřebujeme-li nabít akumulátory a nemáme nabíječku, můžeme si pomoci starým trikem se žárovkou. Zapojíme články sériově (za sebou) a připojíme ke zdroji stejnosměrného napětí (třeba autoakumulátoru, laboratornímu zdroji) přes žárovku, dimenzovanou na proud, který akumulátory vydrží, a samozřejmě i na napětí, které není nižší než použité napětí napájecího zdroje.

Žárovka v poměrně širokém rozmezí omezeného svitu dobře stabilizuje proud. Například čtyři články NiMH (maximální napětí kolem 6 V) s kapacitou kolem 2,2 Ah připojíme přes žárovku 12 V / 2 W (proud  2 / 12=0,17 A) a necháme nabíjet 12 – 18 hodin podle kapacity.

POZOR! Tento způsob se nikdy nesmí použít pro nabíjení Li-pol, Li-ion, LiFe nebo NiZn akumulátorů, jen pro NiCd nebo NiMH!

nab99