Plastové šrouby

Šrouby si obvykle představíme ocelové (černé), povrchově upravené pozinkováním, případně mosazné. Někdy jsou ale potřeba šrouby lehčí nebo nevodivé; pak poslouží šrouby plastové.

Delší plastové šrouby M3 až M6 lze koupit v modelářských prodejnách, používají se k připevnění ocasních ploch nebo i křídel malých leteckých modelů. Tyto šrouby jsou vyrobené většinou z bílého, nažloutlého nebo černého polyamidu. Materiál je do jisté míry pružný, ale přes to dost houževnatý. Není vhodné plastové šrouby dotahovat silou, při dlouhodobém namáhání  mohou prasknout. Plast vysychá a časem (během několika roků) křehne, pokud ale šrouby necháme pár dnů ve vlhku nebo je dokonce několik hodin lehce povaříme ve vodě, opět se mu vrátí většina pružnosti a houževnatosti. Na potřebnou délku se šrouby dají zkrátit překrojením ostrým nožem. Podobně se dají dostat i plastové matice určené k zalepení nebo zalisování do desky.

V obchodech s elektronickými součástkami (např.  GM electronic) se dají koupit i šrouby, vyrobené z čirého polykarbonátu. Jsou přesnější, bez otřepků po lisování závitů, ale s pružností nelze příliš počítat. Prodávají se obvykle v kratších délkách M3 x 12 nebo M4 x 12, jsou k dostání i odpovídající matky. Tyto šrouby jsou velmi vhodné například k nevodivému spojení desek s plošným spojem a kovového podkladu nebo jako podstatně lehčí verze běžného spojovacího materiálu.

DSCN2492b