Arduino Day 2015

Letošní Arduino Day zavedl účastníky 28.března do vědeckotechnického parku v Plzni. Co je tam čekalo? Podívejte se sami na několik fotografií z akce.

V průběhu dne se vystřídali posluchači na celkem šesti přednáškách určených pro úplné začátečníky (Štěpán Bechyňský – Hello Arduino), přes témata pro ty pokročilejší (Adam Hořčica – Jak využít Arduino naplno!) až po obecnější přehled z historie mikrokontrolérů a mikropočítačů, který mladším účastníkům připadá asi tak vzdálený, jako středověk (Martin Malý – … a takhle to začalo).  Přednášková místnost byla většinou zaplněná asi ze dvou třetin, ale je nutné dodat, že kdo přišel, tak také tématu věnoval pozornost.

IMGP1091b

V předsálí bylo průběžně k dispozici občerstvení a kupodivu vydrželo až do pozdních odpoledních hodin.

IMGP1097b

Na stěnách nebo dveřích tu a tam visela menší zařízení jako třeba teploměr s Arduinem, jehož údaje jsou přístupné přes internet, nebo tento „Like-o-meter“.

IMGP1101b

Přímo před vstupem do přednáškové místnosti byl stánek Hobbyrobotu, kde se daly koupit začátečnické sady i literatura, nebo si prostě jen prohlédnout zbrusu nový manipulátor pracující v kartézských souřadnicích (samozřejmě řízený Arduinem), malé Arduino Pro Mini běžící na jedno nabití malého kondenzátoru víc než hodinu nebo většího autonomního robota také poháněného superkondenzátory. Ten zde byl poprvé vyzkoušen co do výdrže a celkem překvapil, na jedno půlminutové nabití jezdil nepřetržitě téměř dvě hodiny.

IMGP1107b

Projekt MacGyver – bastlíři SH studentského klubu SiliconHill byl zastoupen několika typy Arduin a aplikací, kolem nichž se prakticky stále diskutovalo, ale to, co nejvíc táhlo pozornost a bylo zdrojem legrace, byla cedule přivázaná na několik balonků s héliem, která se volně vzdášela v prostoru. A jak hélium unikalo, bylo potřeba shánět venku další balónky, které by ceduli pomohly nést.

IMGP1111b

Účastníci ze společenství GUG měli s sebou a předváděli celou řadu továrně vyráběných robotů nejrůznějšího zaměření. Ten s bílým tělem a velkými koly po stranách, ležící na následujícím snímku těsně u počítače, dovede jezdit opravdu rychle ale kromě toho může natáhnout pružinu a pak pomocí ní skočit víc než půl metru do dálky, takže menší překážky, které nepřejede, jednoduše přeskočí.

IMGP1119b

IMGP1118b