Dva simulátory logických obvodů pro Android

Pokud patříte mezi ty, kdo mají neustále u sebe chytrý telefon nebo tablet se systémem Android, a občas potřebujete osvěžit paměť co do funkce základních logických funkcí a obvodů, pak se vám mohou hodit následující dva programy.

logosimProgram Logic gates je jednodušší a obsahuje poměrně široký sortiment logických funkcí jako  třeba AND, NAND, OR, XOR, NXOR, D Flip flop, JK Flip flop, SR Flip flop a mnoho dalších, ale také podobné funkce realizované složením jednodušších obvodů. Volbou dané funkce se dostaneme k pravdivostní tabulce a následně k interaktivnímu nákresu, v němž můžeme měnit vstupy a pozorovat změny na výstupu.

logic_JKTřeba funkce NOT je jak v jednoduché „suché“ podobě invertoru, tak jako na pohled atraktivnější zapojení se zřetězenými obvody a indikací stavů „žárovičkami“.

logic_notProgram je názorný, snadno ovladatelný i na mobilu a vhodný pro naučení typicky používaných logických funkcí a zapojení.


logosimDruhý program, Logic Simulator Pro, je zaměřený jinak. Uživatel má k dispozici různé vstupy signálu (konstantní H nebo L, přepínač, hodinové generátory), zobrazení výstupů („žárovka“, sedmisegmentová znakovka), logická hradla, klopné obvody nebo multiplexery. Z jednotlivých bloků se sestaví a propojí zapojení, které virtuálně funguje, přitom je vidět nejen stav výstupů s připojenými „žárovkami“, ale logický stav všech spojů ve schématu, které se přebarvují. Kterýkoli prvek se dá vzít a přetáhnout jinam, přitom spoje se „pružně“ upravují podle změn.

simschema1Je pochopitelné, že tento program se snadněji využije na větší ploše tabletu než na malém displeji telefonu, ale rozdíl není zase až tak velký. Zobrazení jde kdykoli zvětšit nebo zmenšit na starších přístrojích pomocí dotykových tlačítek (+) a (-), na novějších dovolujících detekovat dvojitý dotek roztažením nebo stažením dané oblasti. Na hranice omezení rozměrů pracovní plochy jsem ani nenarazil, vejde se i opravdu velké a složité zapojení. Program pracuje velmi svižně jak z hlediska grafiky a úprav zapojení, tak z hlediska simulace.

simschema2Každé zapojení je samozřejmě možné uložit, zpět načíst nebo zkopírovat pro úpravy. Logic Simulator Pro nemá po instalaci připravené žádné příklady a ukázky, obsahuje jen to, co do něj uživatel zakreslí.