Epoxidová „plastelína“

Někdy potřebujeme materiál, který se nechá snadno zpracovat stejně jako modelovací hmota, dá se vytvarovat i do složitého tvaru aniž by se bortil, vyplní i větší prostor, ztvrdne bez změny objemu a v tuhém stavu se může následně opracovávat. Potom je na místě vzít do ruky epoxidovou „plastelínu“.

A+B Epo Putty – epoxidová plastelína, jak zní oficiální plný název výrobku, na němž si vlastnosti této třídy materiálů přiblížíme, se uplatní zejména v případě, že je potřeba vytmelit větší mezeru mezi tvrdými materiály, vzájemně lepit nedoléhající nebo velmi drsné povrchy, překrýt otvor hmotou, která během zpracování sama drží tvar nebo přímo vymodelovat potřebný díl. A+B Epo Putty patří mezi pomaleji tuhnoucí dvousložkové plastelíny, dá se zpracovat asi 30 minut, manipulační pevnosti dosahuje po 2 – 3 hodinách a plné pevnosti za 24 hodin. Rychlejší verze Epo Putty 2 in 1 stačí k dosažení manipulační pevnosti 10 minut. Oba výrobky jsou ze sortimentu firmy  Alteco Chemical PTE ze Singapuru a u nás je prodává například firma Z-trade.

DSCN0924b

Epoxidová dvousložková „plastelína“ v blistru

A+B Epo Putty se míchá v poměru 1:1 ze dvou složek dodávaných v pokovené plastové fólii, k oddělení potřebného množství poslouží nejlépe nůž namočený ve vodě. Propracuje se navlhčenými prsty až je barva zcela stejnoměrná a poté vtlačuje do spáry nebo sevře mezi lepené povrchy. Dá se s ní pracovat i ve vlhku a pod vodou. Dobře chytá na kovy, dřevo, dřevotřísky, tvrdé plasty, lamináty, keramiku, beton, kámen i pěnový polystyren, nehodí se k lepení polypropylénu, polyetylénu, teflonu a silikonu.

DSCN0933b

Z válečků s jednotlivými složkami se ukrojí kousky stejné délky (balení 100 g)

Plastelína se velmi dobře zpracovává, na ruce se téměř nelepí, je jen slabě cítit. Pro oddělení od formy nebo předmětu se dají použít mastné separátory. Po ztuhnutí vytváří velmi tvrdou a částečně křehkou světle béžovou hmotu, která se dá dobře vrtat, frézovat, brousit i natírat. Vysoká je zejména pevnost ve smyku, udává se až 130 kg/cm². Pokud se zlomí, vytváří většinou lasturový lom, vydrží teploty od -20 do +120 ºC.

Plastelína A+B Epo Putty je vynikající k vytvarování plynulých přechodů mezi kovovými díly, k výrobě nejrůznějších držáčků nebo třeba lože motoru. Postup je krajně jednoduchý. Kuličku dobře prohnětené plastelíny vmáčhneme na podložku, hrubě vytvarujeme lože a pak do něj usadíme elektromotor. Máme téměř půl hodiny na přesné ustavení. Chceme-li rovnou motor upevnit, předem očistíme případně zdrsníme jeho povrch, když naopak chceme motor později bez problémů oddělit, natřeme jej nepatrným (!) množstvím vazelíny. Po ztuhnutí stačí jemně klepnout a motor se oddělí. Chceme-li připevnění k podložce později pojistit, patky vytvořené z plastelíny, nyní ale už z velmi tvrdé hmoty, provrtáme a prošroubujeme.

Kat. 1