Někdy potřebujeme materiál, který se nechá snadno zpracovat stejně jako modelovací hmota, dá se vytvarovat i do složitého tvaru aniž by se bortil, vyplní i větší prostor, ztvrdne bez změny objemu a v tuhém stavu se může následně opracovávat. Potom je na místě vzít do ruky epoxidovou „plastelínu“.
A+B Epo Putty – epoxidová plastelína, jak zní oficiální plný název výrobku, na němž si vlastnosti této třídy materiálů přiblížíme, se uplatní zejména v případě, že je potřeba vytmelit větší mezeru mezi tvrdými materiály, vzájemně lepit nedoléhající nebo velmi drsné povrchy, překrýt otvor hmotou, která během zpracování sama drží tvar nebo přímo vymodelovat potřebný díl. A+B Epo Putty patří mezi pomaleji tuhnoucí dvousložkové plastelíny, dá se zpracovat asi 30 minut, manipulační pevnosti dosahuje po 2 – 3 hodinách a plné pevnosti za 24 hodin. Rychlejší verze Epo Putty 2 in 1 stačí k dosažení manipulační pevnosti 10 minut. Oba výrobky jsou ze sortimentu firmy Alteco Chemical PTE ze Singapuru a u nás je prodává například firma Z-trade.
A+B Epo Putty se míchá v poměru 1:1 ze dvou složek dodávaných v pokovené plastové fólii, k oddělení potřebného množství poslouží nejlépe nůž namočený ve vodě. Propracuje se navlhčenými prsty až je barva zcela stejnoměrná a poté vtlačuje do spáry nebo sevře mezi lepené povrchy. Dá se s ní pracovat i ve vlhku a pod vodou. Dobře chytá na kovy, dřevo, dřevotřísky, tvrdé plasty, lamináty, keramiku, beton, kámen i pěnový polystyren, nehodí se k lepení polypropylénu, polyetylénu, teflonu a silikonu.
Plastelína se velmi dobře zpracovává, na ruce se téměř nelepí, je jen slabě cítit. Pro oddělení od formy nebo předmětu se dají použít mastné separátory. Po ztuhnutí vytváří velmi tvrdou a částečně křehkou světle béžovou hmotu, která se dá dobře vrtat, frézovat, brousit i natírat. Vysoká je zejména pevnost ve smyku, udává se až 130 kg/cm². Pokud se zlomí, vytváří většinou lasturový lom, vydrží teploty od -20 do +120 ºC.
Plastelína A+B Epo Putty je vynikající k vytvarování plynulých přechodů mezi kovovými díly, k výrobě nejrůznějších držáčků nebo třeba lože motoru. Postup je krajně jednoduchý. Kuličku dobře prohnětené plastelíny vmáčhneme na podložku, hrubě vytvarujeme lože a pak do něj usadíme elektromotor. Máme téměř půl hodiny na přesné ustavení. Chceme-li rovnou motor upevnit, předem očistíme případně zdrsníme jeho povrch, když naopak chceme motor později bez problémů oddělit, natřeme jej nepatrným (!) množstvím vazelíny. Po ztuhnutí stačí jemně klepnout a motor se oddělí. Chceme-li připevnění k podložce později pojistit, patky vytvořené z plastelíny, nyní ale už z velmi tvrdé hmoty, provrtáme a prošroubujeme.
Kat. 1