Lepidlo Bison Nexus

Je to „vteřiňák“, ale není to „vteřiňák“. Co to je? Bison Nexus!

Téměř všechno jde slepit, pokud zvolíme správné lepidlo, z toho vychází i slogan jedné známé firmy: „Umíme slepit všechno, jen vztahy ne“. V poslední době si získala oblibu především lepidla sekundová, která práci maximálně urychlují, ale na druhé straně mají i své nevýhody. V první řadě je většina sekundových lepidel po vytvrdnutí křehká a ve spoji mezi pružnými materiály se láme, dále má zpravidla značně omezenou pevnost, pokud na ně působí voda. Přílišná rychlost vytvrzení působením vlhkosti může být současně nevýhodou, vzpomeňme třeba na slepené prsty. Právě odstranění těchto vlastností bylo podnětem výzkumu holandské firmy Bison International, na jehož konci stojí lepidlo Bison Nexus.

DSCN0909b

Balení Bison Nexus v blistru

Nexus má konzistenci středně hustého průhledného gelu, nestéká, přestože částečně obsahuje kyanoakrylát, postrádá jakýkoli zápach. Nanáší se podobně jako sekundová lepidla na jednu stranu spoje, který je třeba následně silou stlačit. Přibližně půl minuty je možné spoj ustavit, lepí rychle, ale ne tak rychle, aby se třeba slepily prsty, navíc vlhká kůže dobu lepení spíš prodlužuje. Lepit je možné porézní i neporézní materiály, dřevo, papír, gumu, kůži, keramiku, kovy, částečně i plexisklo nebo lexan. Plasty jako EPP, EPS nebo desky PVC se dají lepit i na neupraveném, na pohled „mastném“ povrchu. Nexus není vhodný k lepení PE, teflonu, silikonu a textilií. Doba tvrdnutí záleží za materiálu, mezi kovy se pohybuje kolem minuty, mezi plasty řádově desítky minut, plné pevnosti dosahuje za 12 hodin. Ztuhlé lepidlo je pružné, odolné proti vibracím, vodostálé a spoje jsou velmi pevné, udávaná pevnost v tahu je 500 N/cm², odolává teplotě -50 až +100 °C.

DSCN0916b

Tuba s obsahem 7 g

Dodávaná tuba je uzavřená hliníkovým víčkem, které se samo prorazí pouhým dotažením uzávěru, dávkovač se dobře čistí. Čiré lepidlo je po vytvrzení mléčně zakalené, v žádném případě ale nevytváří bílý nálet v okolí, takže se dá výborně použít i k lepení průhledných plastů. Překvapily mě výsledky lepení gumy vzájemně i na neporézní materiály, spoje nijak neovlivnily pružnost gumy v ohybu a při namáhání se spíš roztrhl materiál vedle spoje, než by lepidlo povolilo. Podobně dopadlo i lepení desek mikropěny PVC. Vytvrzení sice trvalo nejméně dvě hodiny, ale držely i spoje materiálů, které nechytají sekundovými lepidly ani epoxidy. Do porézních materiálů lepidlo vsakuje jen omezeně.

Bison Nexus není univerzální náhradou sekundových lepidel, pokud jde výhradně o rychlost, nepředčí je. Pracuje se s ním ale příjemněji a výsledné spoje mají podstatně lepší vlastnosti z hlediska dlouhodobého užívání.

Kat. 1