Žabky

Když pořád máme to léto a v dílně hic na chcípnutí, nedá se dřepět doma. Jenže houby nerostou, kruhy v obilí už jsou nuda a sněhulák se rozpustí dřív než bys řekl mrkev, takže nezbývá, než to všechno pustit k vodě. A co tam? Žabky, samozřejmě! Ne obuv, obchodní řetězec ani chichotalky, ale házení kamínků naplocho po hladině.


Marek Eben v písničce „U vody“ zpívá:
Žabky na vodě malý kamínek větší kružnice tvoří,
dokud rychlost má, tak se odráží, v tom to spočívá …
atd.

Nejlepší strejda na světě Mark Rober není zpěvák ani skladatel, ale inženýr co pracoval v NASA JPL, a tak se na házení žabek podíval skoro vědecky. A protože si na výzkum házení žabek postavil robota (no, robota, hm, ale no tak jo, dá se to uznat…), tak by to mohlo zajímat i tuhle komunitu. Podívejte se na jeho video, kde to rozebírá a poradí, jak házet jako profík.

A mimochodem, sport házení žabek má i několik disciplín a vlastní světové šampionáty. Světový rekord v házení na počet žabek drží už pět let Američan Kurt Steiner s 88 žabkami, rekord v žabkách do dálky zase čerstvě (od letošního května) Skot Dougie Isaacs s pěkným výkonem 400 stop (abyste si to dokázali představit, je to prý zhruba délka šesti a půl doubledeckerů), ženský rekord pak se 172 stopami Nina Luginbuhl ze Švýcarska. Tak šup k počítači, nastudujte to a pak šup k vodě na trénink – a nakonec pošlete své video!

Další odkazy:

Záznam v Guinessově knize rekordů o nejvíc žabkách Kurta Steinera: Most skips of a skimming stone.

Zpráva o novém rekordu Dougie Isaacsa v The Scottish Sun: PEBBLE DASH Scottish stone skimmer Dougie Isaacs smashes his own world record with unbelievable 400ft effort.

Co si myslí web tvujslovnik.cz, že jsou slova relevantní ke slovu žabka:
.

Shoda jmen: Kurt Steiner byl například důstojník, kterého hraje můj oblíbený herec Michael Caine ve filmu Orel přistál, dále šéf akvizic a fúzí u Siemensu, pseudonym francouzského autora sci-fi a hororů André Ruellana, anebo třeba švýcarský veslař (svěťák 1982 – 3.místo; Reuss Luzern RC je zřejmě slušnej oddíl).