Robotická soutěž v Plzni

Ve středu 15. května proběhl v Techmania Science Center v Plzni již druhý ročník Soutěže robotiky pro základní a střední školy Plzeňského kraje.
Soutěže se zúčastnilo celkem 34 týmů z devatenácti škol. Soutěž organizoval Plzeňský kraj, Západočeská univerzita a Techmania Science Center.

Tato akce byla vyvrcholením roční přípravy, kdy studenti musí sestrojit funkční robotické vozidlo, které je z 80% sestaveno ze známé stavebnice Merkur. Musí do něho zabudovat motory s koly, napájení akumulátory a hlavně čidla a řídící počítač. Vozidlo není hotová stavebnice, je na jednotlivých týmech, jaké použijí komponenty, jak je propojí a naprogramují. Robot musí přitom splňovat určitá kritéria, jako např. napájení max. 7,2V, rozměry 30x 25×20 cm, pohon stejnosměrnými motory. Hodnotí se i kreativita. Většina škol použila pro řízení robotů platformu Arduino s různými moduly.

Samotná soutěž pak spočívala v projetí dráhy o délce max. 15 m. Hodnotil se čas. Robot musel svými senzory rozeznat a sledovat klasickou čáru, která je široká 15mm. Startovalo se před příčnou čárou, po další příčné čáře, která znamenala cíl, musel robot zastavit max. do 60 cm za čárou.

Základní školy měly dráhu jednodušší, bez přerušení, pro střední školy byly nachystány „pasti“ v podobě křižovatky s přerušením. Problémy nejen nám dělalo osvětlení, protože senzory snímají odraz od bílé a černé plochy a podle odrazu vyhodnocují polohu na dráze, tak se i stalo, že některá vozidla „zbloudila“. I přesto byla atmosféra výborná, soutěžící si mohli prohlédnout ostatní roboty a podělit se o zkušenosti se stavbou a programy.

Další podrobnosti naleznete zde a zde naleznete kompletní video ze soutěže.

Soutěž se pořádá i příští rok, ale úkoly budou opět trochu jiné.

Už se těšíme!