Mini soustruh pro kutily

Již dříve jsem se porozhlížel po nějakém zařízení alespoň podobném soustruhu pro obrábění malých konstrukčních dílů. Protože je to pro kutilskou potřebu, moje nároky nebyly velké, ale do nedávna takové obráběcí stroje za rozumně malé peníze na trhu nebyly. Potom začaly některé obchody nabízet čínské mini soustruhy.

Konkrétně třeba DATART má v nabídce mini soustruh Güde GMD 400 a a třeba Allegro má stejný soustruh pod názvem VEVOR WFR009. Jedná se o stejný čínský výrobek za různou cenu. Tak jsem si řekl, proč ho nepořídit přímo z čínského obchodu a na AliExpressu jsem ho našel opět pod obchodním názvem VEVOR a byl levnější o 4-7 tisíc Kč.

Nejprve jsem váhal, ale potom jsem ho koupil. Kupodivu mě obchodník ujistil, že to bude bez jakýchkoliv doplatků a cla, takže skladové zásoby mají přímo v Česku nebo v Polsku. A ono to odpovídalo i dopravě, přišlo to prostřednictvím DPD za 4 dny od objednání, možná dříve, než z našich obchodů.

Soustruh byl zabalen v krabici z 5 mm překližky a dobře připevněn, takže doprava byla bezproblémová.

Při sestavování bylo nutné jen přidělat spodní kryt a nožičky z gumy. Já jsem měl ještě povolený koník a potom jsem přišel na to proč. Je to „Čína“ a tedy bylo třeba počítat s tím, že občas něco bude potřeba doladit. To se stalo a spodní šroub s maticí, kterým se přes podložku koník aretoval k saním, byl dlouhý a zarážel se o výztuhy mezi sáněmi. Úhlovou bruskou jsem uřízl 3 mm šroubu a vše začalo fungovat perfektně. K soustruhu jsem dostal i malý kufříček s nastavovacími plastovými koly posunu, vnější pakny do vřetene, potřebné kličky a to bylo v základu vše.

Musím říci, na to že je to opravdu levný stroj, tak vůle na horizontálních i příčných saních byly minimální a vše fungovalo pro kutilské potřeby optimálně.

Snad jen trochu mi vadí vůle v nastavovacím kolečku příčného posuvu (s nožem), toto je členěno po 0,025 mm a vůle je tam zhruba 1/3 otáčky, tedy cca 0,2 mm. Je to ale opravitelné a hlavně, když jedete posuv dopředu, tak se to neuplatní, pouze když chcete přecházet na různé  průměry a střídat vnější a vnitřní obrábění, je třeba s tím počítat.

Malou daní za levný stroj jsou plastová kola posunu (ne náhonu vřetene to je řemenem). Ale je možné je objednat jako náhradní díl, nebo si zakoupit kovové, které jsou ale dražší.

Zkoušel jsem už různé materiály. Osvědčil se mi plátkový výměnný nůž opět z AliExpressu (vhodná je velikost základny nože 10 mm, ale myslím, že by šel i 12 mm). Ten jsem i s deseti náhradními plátky koupil zde. Tvar záleží dle použití nože.

Zkoušel jsem si opravit stopky vrtáků, které byly po proklouznutí ve sklíčidle poškozené a šlo to bez problémů. Jen bylo třeba mít dobrý nůž s ostrým plátkem a potom ubírat v případě tvrdšího materiálu tak kolem 0,1 mm, v případě měkčích materiálů klidně i 0,2 mm a plasty kolik chcete.

Upichování je trochu horší, je třeba mít ostrý a úzký nůž z radeka (zde se projevuje nižší síla motoru). Pro kutily ale toto nebude problém.

Soustruh má plynule nastavitelné otáčky od 0 – 2700 a to je z jednoduchého nastavení motoru vše. Automatický posuv se nastavuje výměnou plastových koleček (které jsou součástí balení), ale jejich výměnu jsem zatím ještě nezkoušel .

V obchodu se soustruhem mají i další díly pro jeho dovybavení. Mě tento výrobek nadchnul pro svoji nízkou cenu (cca 12 000 Kč) a široké možnosti použití, třeba nadchne i vás.