Vánoční dárek? Raspberry Pi!

Autorem celého projektu je Raspberry Pi Foundation – nezisková organizace, jejímž cílem je podpora výuky informatiky ve školách.

Raspberry Pi 512MB nyní jen za 1.250,00 Kč

Raspberry Pi je díky své ceně a vybavení obvyklými rozhraními jako stvořený pro „bastlení“ v elektronice. Podobné konstrukce lze samozřejmě vytvořit i s levnými mikrokontroléry s mnoha vstupy a výstupy, ovšem to vyžaduje značné teoretické znalosti z elektroniky i programování, a to běžného „kutila“ obvykle spolehlivě odradí.

Časopisy dokonce Raspberry Pi přirovnávají k osmibitovým počítačům Sinclair a píší, že je to od dob ZX81 a ZX Spectrum poprvé, kdy se opět počítač a jeho programování dostávají na dosah dětí, studentů a radioamatérů jako něco, co mohou snadno pochopit, měnit a využívat k nejrůznějším účelům a nikoli pouze používat ke hraní her a prohlížení Internetu. Na Raspberry Pi se mohou naučit tvořit vlastní elektronické aplikace a vlastní programy.

Pro Raspberry Pi existuje v současné době množství návodů, webů, příruček, stavebnic, doplňků (např. krabičky), školy pro něj tvoří vlastní výukové programy, zdarma je k dispozici časopis The MagPi (www.themagpi.com).

Velmi aktivní jsou také programátoři. Již na začátku byly pro Raspberry Pi připraveny tři různé verze operačního systému Linux, nyní jsou k dispozici distribuce Debian, Fedora a ArchLinux, upravené pro architekturu procesoru ARM. Před dokončením je verze standardního OS Android 4.0, což by podstatně rozšířilo možnosti počítače vzhledem k existujícím desetitisícům hotových aplikací pro tento operační systém (v tabletech a telefonech). Veškerý tento software je zdarma ke stažení z Internetu.

Největší možnosti však snad skýtá Raspberry Pi v „domácí automatizaci“, při programovatelném ovládání a řízení různých domácích systémů – osvětlení , topení, rolety, termostaty, zabezpečení objektů, měření teplot, měření spotřeby elektřiny atd. Je to dáno hlavně jeho cenovou dostupností, dostatečným množstvím vstupně / výstupních rozhraní pro komunikaci s „vnějším světem“ a volně dostupným operačním systémem Linux, pro který existuje bezpočet příruček, návodů, hotových programů, webů a lidí, kteří dokáží poradit.

A kde si Raspberry Pi koupíte? V České republice například zde.