Kdysi jsem ze starého PC (myslím 486), když dosloužilo, vybrakoval 3×7 segmentový displej. Tento displej sloužil k zobrazení aktuální taktovací frekvence. Říkal jsem si, že ho někdy použiji na zobrazování čehokoliv.
Před pár lety jsem zakoupil na základě motivací z časopisu RR set s PICAXE. Tak mě napadlo co něco zobrazovat na tomto displeji? Našel jsem na internetu v anglickém manuálu jak provozovat segmentové displeje. Společná sběrnice a přepínání mezi jednotlivými řády na displeji. Ovšem jak bylo hořké zklamání, většina těchto displejů bere logickou jedničku na jednotlivé segmenty a přepíná se zem. Tento displej nejen, že to má obráceně, ale i pro všechny řády (i segmenty) společné napájení +5V a také nefungují desetinné tečky. Prostě byl vytvořen jen na zobrazení dvou čísel.
Teď bych mohl popisovat všechny svoje marné pokusy, ale nebudu. Popíšu, co nakonec fungovalo.
Logika pinů vypadá následovně – červeně označené piny je potřeba uzemnit přes ULN2803A.
Popis segmentů pro jednotky
Některé segmentové displeje mají ještě desetinou tečku, takže segment „tečka“ S8. Je s ním počítáno, ale pro tento displej není potřeba a v programech je většinou ve stavu „low“ – logická nula.
Toto zapojení umožňuje také vytvářet vlastní znaky. Některé posuvné registry, určené pouze pro číselné displeje, tohoto nejsou schopné.
Pro zemnění pinů jsem použil tři Darlingtony ULN2803A. Pro ovládání segmentů jsem použil tři posuvné registry 74HC4094 a jako mozek PICAXE 08M2 (lze použít i 08M).
Programy ke stažení
[wpdm_file id=1]
[wpdm_file id=2]
Myslím, že než vymýšlet šílené nové zapojení a řízení segmentového displeje je lepší koupit standardní segmentovky a zapojit je podle klasických nákresů.
Nicméně toto zapojení lze použít např. k ovládání až 24 výstupů, což se určitě někdy může hodit. Jeden výstup Darlingtonu snese až 0,5 A.