Ohlédnutí za Robotickým dnem 2014 (Recyklon robotic team)

3,2,1,start !

Robot JACK vyrazil vpřed, přesně podle svého programu. Vidí jen zhruba 5 cm okolo sebe, takže se drží pěkně u zdi (mantinelu). Prozkoumá všechny rohy a pak naslepo křížem, krážem projíždí hřiště v naději, že se mu medvěd postaví do cesty. Nakonec ho najde a opět opatrnou jízdou podél mantinelu doveze svojí kořist do cíle.

Bohužel, soupeř je už dávno v cíli. Nakonec je z toho celkové 4. místo. Není to zklamání. Robot dělal bez chyb, co jsem mu programově nařídil. A s určitým vylepšením by mohl předvést příště i lepší výkon.

Když jsme s kamarádem Filipem před deseti lety založili robotický tým Recyklon, netušil jsem, kolik radostí a strastí přinese koníček, kterým je „obživlá elektronika“ alias robotika.

Radost bývá na začátku – to když najdu v nějaké vyřazené kopírce nebo tiskárně nějaký pěkný využitelný dílek (motor, senzor, ozubené kolečko, řemínek apod.). Hned si představuji, co se z toho dá všechno vyrobit. Díky robotickým soutěžím je tak o náplň času bohatě postaráno. A jak se čas nachyluje a robot stále nemá potřebný tvar, natož inteligenci, vzrůstá stres a nervozita. Je to sice jenom zábava, ale když už jsme tomu věnovali tolik úsilí a energie, chceme přeci, aby to stálo za to.

Nakonec přijde den D, a robot se chová/nechová tak, jak jsme si naplánovali. Nebyl to však zmařený čas. Zkušenosti získané z nezdarů nám ukazovali, kudy cesta nevede. A nakonec přijde i radost, když robot dělá to, co má. Při jeho stavbě se většinou snažíme uplatnit nějaký zajímavý konstrukční nápad. I bez velkých investic se dá vyrobit funkční stroj, za který se nemusíme stydět.

3,2,1, start!

Robot KROCK vystartoval. Svojí nenápadnou, obezřetnou strojovou jízdou (kola jsou poháněná krokovými motory) se dostane až k medvědovi, ale nevšimne si ho. Musí hledat znovu. Soupeř, který má robota mnohem rychlejšího a technicky vyspělejšího, má problémy na startu. Krock už napodruhé medvěda našel a tentokrát ho s opatrností sobě vlastní pomalu uchopí a opatrně veze zpět na start.

Soupeř musel svojí jízdu vzdát a vítězem Bear Rescue 2014 se stává robot, který s několika senzory a motory z kopírky poráží vyspělejší konkurenci. Ve všech pěti jízdách dovezl medvěda do cíle! Letos zvítězila SPOLEHLIVOST. Ta je v robotice možná to nejdůležitější.

_RECYKLON2014

Máme spoustu různých nápadů pro další týdny a měsíce a tak zvažujeme, jestli se dále účastnit soutěže. Bohužel, letos moc soutěžících v naší kategorii nebylo. A co by to bylo za soutěž, které se účastní dva,tři soutěžící. Takže se možná za rok znovu zúčastníme Robotického dne s vylepšeným JACKEM nebo úplně novým robotem. Uvidíme…

Naši roboti:

Robot KROCK, tým RECYKLON

_Krock popis2

Srdcem robota je procesor ATMEGA8, jeho očima jsou senzory SHARP.

Pohybuje se díky krokovým motorům, které jsou ovládány dvojitými H-můstky A3982SLA.

Napájení zajišťuje malá olověná gelová baterie (díky sponzorovi aku-bat.cz)

Téměř všechno, z čeho je robot sestaven již bylo někde použito. Náš tým tím vyjadřuje, že s dostatečnou invencí lze použít i věci, které jsou jinak na vyhození. Když se na robota pozorně podíváte, uvidíte, že většina dílů pochází ze starých vyřazených kopírek, disketových mechanik, starých počítačů, klávesnic. Dokážete určit kde mají všechny staré díly původ (motory, můstky, čidla, kabeláž, kryty…)?

Krock byl naprogramován v assembleru pro procesory AVR. Na psaní programu byl použit výborný český editor PSPad.

Robot JACK, tým RECYKLON

_IMG-20140615-00062

Rozměr: šířka a délka 270 mm, výška 330 mm

Hmotnost: 4 kg

Rychlost: 0,3 m/s

Procesor: PICAXE 20M2 (paměť 2kB -využito 2036b) , programovaci jazyk BASIC

Řízení motorů:

modul BRIDGE 20 (motory pojezdu)

SN754450 (ramena úchopu medvěda)

TA8429H (zvedání medvěda)

Napájení: 2 kusy olověných akumulátorů 12 V / 1,2 Ah

Počet motorů: 5

Senzory: 4x SHARP 2Y2A180 , 3x mikrospínač

 

Pokud by jste si chtěli postavit robota a soutěžit, ale něco v tom brání (šikovné ruce, znalosti, materiál), přijďte na pravidelné schůzky, které pořádá HOBBYROBOT v Praze.

Rádi poradíme a pomůžeme se stavbou.

Vláďa a Filip, Recyklon team