Kdo maže, ten jede

Součástí amatérské robotiky je i jemná mechanika, a kde je mechanika, tam je potřeba tak či onak mazat. Čím je mechanika jemnější, tím je s mazáním větší problém. Znáte to, zařízení vyčistíte, jemně namažete, a za pár dnů či týdnů stopy maziva na sebe nachytají prach a vytvoří povlak a krustu, kromě toho mazivo i na kluzných plochách vysychá a ztrácí svoje vlastnosti. Dá se s tím něco dělat?

Za standardní se považují maziva na ropné bázi, ať už jsou to oleje nebo vazelíny s různou viskozitou. Kromě toho se používají i maziva silikonová, někdy podpořená rozptýlenými částicemi teflonu. Základní mazivo je v těchto případech tekuté a mastné, takže vůči prachovým částicím lepivé.

Maziva DryFluid jsou založena na zcela jiném principu. Prodávají se v malých lahvičkách s jehlovým kapátkem, uvnitř je bezbarvá velmi vzlínavá kapalina na bázi alkoholů (velmi pravděpodobně isopropylalkohol s metylalkoholem) obsahující neviditelné mikročástice plastu. Kapalika okamžitě zateče i do mikroskopických mezer a rozteče se po povrchu do velké plochy, třeba jediná kapka na skle udělá „koláč“ o průměru více než 5 cm.

Po odpaření kapaliny (na vzduchu během sekund) se vytvoří „suché mazání“. Plast zateče i do ložisek nebo třecích ploch, ale nesmí být pod vrstvou tuku. Před aplikací je vhodné tuky přinejmenším vytřít, lépe vymýt. Na rozdíl od olejů se na výsledný plastový film téměř nelepí prach ani drobné nečistoty. Mazivo může pracovat v rozmezí teplot -20 až +120°C a nepodléhá změnám viskozity s teplotou, je vhodné pro klouby, hřídele, ložiska a převody včetně převodovek serv.

Měl jsem možnost vyzkoušet DryFluid v praxi. Je důležité kapalinu před nanesením protřepat.  Mazací účinek při hodnocení krátce po aplikaci není podle mého názoru lepší, než má dobře vybraný klasický olej. Po několika dnech nebo stačí jen po projetí venku za suchého prašného počasí se ale výsledek dramaticky změní, na vrstvě DryFluid (téměř) neulpívá prach. Časem (řadu měsíců) se nemění mazací schopnost, zatímco na oleji je vrstva prachu a ta olej účinně vysává i z kluzné plochy. Kromě toho DryFluid se po vyschnutí nikdy nerozstřikuje, drží na povrchu i při 30000 ot/min, zatímco olej se u mnohem pomaleji rotujících dílů rozstřikuje a zamastí široké okolí, což může dělat velké problémy třeba na blízké optice. Od nástrojů namazaných pomocí DryFluid se nikdy nezamastíte a nic neumažete. Chcete-li, podívejte se na toto prezentační video, velmi dobře odpovídá tomu, co jsem vyzkoušel.car3Různé druhy maziv DryFluid se liší koncentrací plastových částic v roztoku. Jsou určeny na jízdní kola (Bike), skateboardy (Skate), RC modely aut (RC-Cars), modely vrtulníků (Heli), modelovou železnici (Train) nebo třeba obecně pro převody (Gear Lube). DryFluid se dodává v balení po 20 nebo 10 ml v plastové lahvičce s jehlovým aplikátorem. Výrobek lze zakoupit v internetovém obchodě výrobce, do prodejen v ČR se pravděpodobně zatím nedováží.

Kat. 1