Nový život pro starý plotter

V téhle divné době je aspoň čas na kreativitu… Máte doma plotter po dědečkovi? Použijte ho do uměleckýho projektu!

“Please Leave A Message” is a public message board that I installed in the large window of my workshop. People on the street can access it via Wi-Fi, with their smartphones, and write positive, encouraging notes on it for the other pedestrians to read. Watching the messages being written is quite fascinating, as they are accurately drawn by the beautiful mechanism of a 30 year old “Aritma Colorgraf” pen-plotter on a large roll of paper.

Nechybí samozřejmě Arduino a ESP-8266 😀, ale to hlavní byla myšlenka a šikovně jednoduché propojení: Ze smartfounu se pomocí QR kódu připojíte k AP na ESP, do jednoduchého formuláře na webové stránce vyplníte text a zmáčknete tlačítko Print. ESP to pak pošle přes seriák do Arduina a to text vypíše po jednotlivých znacích na plotteru, kterým není nic jiného, než starý dobrý Aritma Colorgraf, tedy aspoň mechanicky – text se vypisuje vlastnoručně navrženým vektorovým fontem + cukáním krokáčema přes stadnardní H-můstek a solenoidem pohybovanou fixku. Nic složitého, ale vymyslel to, postavil a rozchodil, čímž se od nás kavárenských žvanilů jaksi odlišuje, že.

O projektu si vše můžete přečíst na stránkách autora Niklase Roye z Berlína: www.niklasroy.com, kde najdete i zdrojáky.

Doporučuju i ostatní Niklasovy projekty; víceméně náhodně vybírám:
ÓbrpinballGalactic Dimension is a supersized pinball machine which I’ve built for Phæno – an amazing science center in the German city of Wolfsburg. The pinball was built on a steep ramp in the exhibition hall and has a gigantic playfield, which measures 3×6 meters in total.
Basa s pivem na dálkáč“If you want to be successful on YouTube, you should build things like remote-controlled beer crates.“, Kati once said to me.
Papundeklový počítač s autíčkovou arkádovkou How do computers work on their fundamental levels? Can we build communication networks from scratch – with cardboard, rubber bands and rope? How do analog metaphors for Drag & Drop look like? Those were some of many questions, which I asked the design students at the University of Art and Design Offenbach, when I was invited to teach a one week workshop at the class for Electronic Media.
Automatický klaxonAutohonk follows the approach of making life easier by automatizing stupid and repeating human actions. The device proposes an elegant and simple way to clear messy traffic situations by honking automatically, whenever the car driver has to push the brake pedal.

a má jich ještě hromadu dalších – zaskrolujte si na autorově hlavní stránce dolů, anebo ještě líp, vyzkoušejte u libovolného projektu úplně dole tlačítko „Take me to a random project“…