RGBW lampička

Před nedávnem jsme probírali svícení výkonovými LED a ještě předtím výrobu červené noční lampičky. A jelikož jsem tvor hravý, snažím se hračičkovitý potenciál každé technologie vytěžit do krajnosti – ERGO „uklidňujcí“ RGBW lampička.

Jistě tušíte, že se jedná o lampičku, která má 4 „čudlíky“ kterými si nastavíte světelnou intenzitu červeného, zeleného, modrého a bílého kanálu. Smísením RGB (červené, zelené, modré) lze připravit světlo jakékoliv barvy chceme. Tudíž je záhadou, proč je tam W – tedy bílý kanál. Ten svítí relativně kvalitní „teple bílou“ LEDkou a je v lampičce vestavěn z „preventivní opatrnosti„, kdyby se z nějakého důvodu z RGB kanálů obtížně míchala nějaká oku příjemná barva.

Tentokrát je lampička natolik experimentální (a mnou navržený plošný spoj tak škaredý), že celé schéma uvádím jenom v náznaku. Na obrázku vidíte ¼, tedy jeden (zelený) kanál ostatní jsou zcela stejné s výjimkou červeného kanálu, který má odpor R4 zvětšený na 15k. Je jasné, že se jedná o floating buck“ z článku o LED jako vyšitý. Též je jasné, že v lampičce jsou 2 obvody 74HC14 a po 4 kusech MOSFETů, tlumivek a všech ostatních součástek.

Kombinace schmittova klopného obvodu 74HC14 s potenciometrem a dvěma diodami tvoří jednoduchý PWM regulátor. Frekvence oscilací je téměř konstantní kolem 150 kHz, ale jejich střída se mění od nepatrného zlomku procenta po asi 50% podle natočení potenciometru RV2. Maximální střída je nastavena poměrem odporu R4 k ostatním odporům a odporu potenciometru ve zpětné vazbě HC14. Nutnost omezit maximální střídu vychází z nutnosti nezatěžovat LED větším proudem než 350 mA, který je běžný pro 1W LED na chladiči, koupitelné jako hotové moduly.

V lampičce je jeden RGB modul a jedna sólo bílá LED. Potenciometry všech 4 kanálů jsou vyvedeny na přední panel, kde si můžete „natočit“ barvu, jaká se vám právě líbí. Věřte tomu, že „hračičkovitý potenciál kroucení čudlíky“ je až drogově opojný. „Mechanická konstrukce“ je běžná pro mé výrobky z poslední doby – z několika vrstev slepeného tvrdého papíru. Obliba této konstrukce je u mně obzvláště vysoká, protože naše 3letá dcera může u vystřihování „pomáhat“ zatímco u řezání, dřeva, plechu, plexi nebo čehokoliv jiného – pilou – by pomáhat nemohla.

Pokud se ptáte, proč jsou čudlíky nepravidelně a každý směřuje jiným směrem – je to protože tvrdý papír je po zaschnutí lepidla překvapivě pevný, ale předtím je jako živý – kroutí se a posouvá a „holčička“ = naše dcera odmítá čekat na takovou nepodstatnost jako je zaschnutí nějakého lepidla.

Tolik tedy další „blbůstka, která potěší„. Podstatným zlepšením a zvětšením srandy – by bylo dát do obvodu procesor, který by nastavenou barvu po určité době pooooomaličččku měnil, a teprve při pohybu potenciometry by zase „skočil“ zpátky na nastavené hodnoty, ale do důchodu smrti na koronavirus – času dost, čekejte až mě osud dovede znovu k obvodům podobného typu.


Z článku byl vypuštěn úvodní koronavirový odstavec. Můžete si ho ale přečíst zde.