Od roku 2016 pořádáme Arduino Day jako součást celosvětových aktivit Arduino. I letos se připojíme a na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy opět Arduino Day uspořádáme, a to 23. března.
Pořadateli jsou MFF UK, Spolek Robonika a RoboDoupě jako mediální partner.
Arduino Day je každoroční celosvětová „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Jako obvykle, chceme to širší – kromě Arduina budeme v Praze „oslavovat“ i jiné platformy, například Micro:bit, ESP32 nebo Raspberry Pi, ale i krásné věci z kategorie retro.
Program
Přednášky:
- 10:30 Node-RED – od senzoru po graf bez programování – Kromě vytvoření elektroniky je třeba data také zpracovat a vizualizovat. V přednášce uvidíte, jak se připojit k MQTT broker, jak data ze senzorů zpracovat a nakonec vizualizovat. To vše pomocí opensource platformy Node-RED a bez programování.
- 14:00 Česká republika bastlířská – Jaké jsou projekty, které hýbou bastlířskou komunitou? O tom bude tato přednáška – zajímavé projekty, které si může udělat každý.
- 15:00 Platforma Particle – Představení Arduino-cloudové platformy Particle, se kterou jsme experimentovali v práci. V Evropě asi nebude tolik známá, ale pro některá „připojená“ použití vypadá zajímavě.
Workshopy:
- 10:15 Úvod do programování Arduina – Úvodní kurz základů práce s Arduinem pro úplné začátečníky. Seznámení s platformou a vývojovým prostředím, základy programování, práce se vstupy a výstupy – LED diody a tlačítka.
- 12:00 Bezdrátová komunikace micro:bitů pomocí jazyka MicroPython – Workshop představí možnosti vzájemné bezdrátové komunikace dvou micro:bitů pomocí programovacího jazyka MicroPython. Ukážeme si postupně jak si pošlou vzájemně textovou, obrázkovou a hlasovou zprávu. Současně si také ukážeme, jak je možné moderně učit programování micro:bitů pomocí classroomu.
- 14:00 Programování robotů pro Line Follower – Chcete se naučit programovat roboty? Na workshopu se naučíte pracovat s robotem, který bude jezdit po dráze a sledovat čáru.
Místo na workshopu si můžete rezervovat zde. Kapacita je omezena, přednost budou mít registrovaní.
Pro všechny workshopy je doporučený vlastní notebook.
Arduino resp. roboty s Arduinem pro první a třetí workshop vám zapůjčíme.
Pro workshop Bezdrátová komunikace micro:bitů je vlastní micro:bit výhodou, ale pokud nemáte, zapůjčíme Vám ho.
Pro workshop Programování robotů je nutná zkušenost základní práce s Arduinem alespoň na úrovni blikání LEDkou a správné reakce na mačkání tlačítka (vím co, proč a jak a taky umím kompilovat a nahrát skript do Ardunia; větší začátečníci nechť absolvují i workshop Úvod do programování Arduina).
Předváděčky:
10:00-16:00 V průběhu dne můžete vidět spoustu zajímavých projektů, například:
- Třídička barevných kuliček, Likvidátor plechovek, Robot s manipulátorem, Chrlič provázku
Třídička barevných kuliček: třídí malé barevné kuličky podle barev; Likvidátor plechovek: po vložení automaticky slisuje plechovku od nápoje; Robot s manipulátorem: obsluhuje likvidátor plechovek; Chrlič provázku: klasika vyrobená z ventilátoru z počítače, jen demonstračka + ještě nějaká překvapení - Živý obraz a TMEP
Předváděčka ŽO a TMEPu, k čemu je to dobré, jak to funguje, jaké jsou možnosti. - Modelařina s 3D tiskárnou
3D katamarán, 3D tisk a hry s magnety. - ESP8266 Sensoraya
Predstavím novú, interne vyvinutú IoT dosku založenú na ESP8266 určenú pre domácu aj polo-priemyslovú automatizáciu. Je možné ju naprogramovať priamo cez Arduino IDE ako aj používať so SW vyvinutým na mieru bez potreby programovania. - Open source projekty pro osmibity a jiné staré počítače (do 14:00)
Zajímavé open source projekty pro osmibitové počítače, primárně pro Commodore aneb co si můžete doma vyrobit, abyste přenesli nález z půdy do dnešní doby a vrátili se na chvíli do dětských let 🙂
Budu mít sebou jeden C64 s ukázkou právě těch open source projektů a další C64 s příslušenstvím, kde si bude moci návštěvník něco zahrát. - Octopus Lab – experimentální a výukové moduly, ESP32 a domácí automatizace
experimentální a výukové moduly, ESP32 a domácí automatizace, MicroPython a retro počítače - Hry, hračky a hříčky převážně s Arduinem
TV Pong, telefonní číselnice, Line Follower a další - Moje zkušenosti s Arduinem a Raspberry Pí (Pico)
Ukázka a zkušenosti s využitím Arduina a RPI na mých projektech
Toto je seznam předváděček, o kterých aktuálně víme. Pokud máte něco dalšího, co byste mohli ukázat, dejte nám vědět zde. Arduino den není „my ukazujeme vám“, ale hlavně „ukazujeme si navzájem“.
V průběhu celého dne také bude možno na místě konzultovat s těmi, kdo v této oblasti mají velké a dlouhodobé zkušenosti, což je příležitost například pro učitele IT (i jiných oborů), kteří by chtěli tyto platformy použít ve výuce a nejsou si jisti, jak na to, nebo je již používají a potřebují některá témata prokonzultovat.
Arduino Day se bude konat 23. března od 10h na MFF UK, V Holešovičkách 2, Praha 8, kampus Troja, pavilon N („Impakt“).
Program momentálně teprve sestavujeme a budeme tento článek postupně upravovat a doplňovat. Doprovodná diskuze bude určitě probíhat i na fóru či přes náš Twitter.
Budeme se těšit na viděnou a nezapomeňte, bez Vás to nejde! 😉