Aktualizováno: Arduino Day 2025

Od roku 2016 pořádáme Arduino Day jako součást celosvětových aktivit Arduino. I letos se připojíme a na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy opět Arduino Day uspořádáme, a to v sobotu 22. března.

Pořadateli jsou MFF UK, Spolek Robonika a RoboDoupě jako mediální partner.

Arduino Day je každoroční celosvětová „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Jako obvykle, chceme to širší – kromě Arduina budeme v Praze „oslavovat“ i jiné platformy, například Micro:bit, ESP32 nebo Raspberry Pi, ale místo budou mít i další volně související krásné věci.

Termín a místo

Sobota 22.3.2025 10-16, vstup volný.
MFF UK, V Holešovičkách 2, Praha 8, kampus Troja, pavilon N („Impakt“), mapy.cz

Program

V rámci Arduino dne se budou konat přednášky, workshopy a ukázky. Ale to velmi záleží na vás, protože Arduino den není „my ukazujeme vám“, ale hlavně „ukazujeme si navzájem“. Proto, máte-li co ukázat nebo můžete-li ostatní něco naučit, prosíme, zaregistrujte se zde.

Přednášky:

13:00-14:00 Oživení robota za 45 minut – mobilní robot se senzorem: vhodně zvolené komponenty, jejich oživení a odzkoušení. prezentace

Workshopy:

11:00-13:00 Raspberry Pi Pico a MicroPython (pro začátečníky)

14:00-16:00 Sledovač čáry s Arduinem (pro mírně pokročilé) Pro malý zájem zrušeno.

Na oba workshopy je z praktických důvodů nutná registrace!

Předváděčky:

  • Hry, hračky a hříčky s Arduinem: TV Pong, kroucený drát, Line Follower a další. Oproti loňsku několik novinek!
  • OctopusLAB – hackerspace: Od Raspberry Pi k ESP (s odskoky do Arduina) – experimentální a výukové moduly
  • Roboti z Merkuru: Ukázka robotů pro soutěž Ketchup House.
  • RECYKLON: Dávkovač léků, lanovka s RP2040 Zero, sledovač čáry, …
  • Bastly a udělátka všeho druhu: NumberMazeGame, „logika“, EluSAT, LoRaThermo a co doma najdu
  • Chytrý dům svépomocí s Arduino a Raspberry Pi: Ukázka slaboproudého rozvaděče s logikou postavenou na Arduino Mega a Raspberry Pi pro rodinný dům. Realný funkční rozvaděč na ukázku (100×60 cm) + Lego Dům ovládaný Arduinem pro nejmenší. Píšeme tutorialy pro DIY nadšence ohledně open source, ale prodáváme i hotová řešení s open source. Bližší info pro představu viz. https://opentux.cz/reseni/chytra-domacnost/nas-pi-home
  • Robotika s Arduinem od DDMP5: Předvedení prací dětí z kroužku Robotika s Arduinem.
  • BitBeam: BitBeam je více než jen robotická konstrukční stavebnice. Aktuálně tištěná, dříve vyřezávaná ze dřeva. Základním spojovacím materiálem je šroub M4 nebo plastový kolíček.
  • DIY varianta biolabu s Arduinem: Malá pěstitelská buňka (cca 1 dm3) s čidly osvětlení, vlhkosti půdy i vzduchu, čerpadlem na zálivku, LED osvětlením a OLED displejem s tlačítky řízená Arduinem.
  • Modulární multitool EasyTerm: Ukázka českého pomocníka zvaného EasyTerm – od HMI pro různé projekty, přes automatizace a nový modulární ekosystém značně rozšiřující jeho možnosti. A mimo to pokec o technice.

Konzultace:

V průběhu celého dne také bude možno na místě konzultovat s těmi, kdo v této oblasti mají velké a dlouhodobé zkušenosti, což je příležitost nejen pro bastlíře, ale i pro učitele, kteří by chtěli tyto platformy použít ve výuce a nejsou si jisti, jak na to, nebo je již používají a potřebují si o tom s někým promluvit naživo.


Program momentálně teprve sestavujeme a budeme tento článek postupně upravovat a doplňovat. Doprovodná diskuze bude určitě probíhat i na fóru či přes náš Twitter/X.

Budeme se těšit na viděnou a nezapomeňte, bez Vás to nejde! 😉